Jak pracují vymahačské agentury
Každá firma či podnikatel se mohou dostat do situace, kdy jejich dlužníci nechtějí zaplatit svůj dluh. Co s tím? Situaci může řešit buďto útvar v rámci firmy či podnikatel sám, nebo lze jít cestou outsourcingu a najmout si některou z firem zabývajících se vymáháním pohledávek. Jak potom taková firma postupuje a kolik její služby stojí?
Inkasních firem či prostě firem zabývajících se managementem pohledávek je v České republice řada. Pracují obvykle na základě mandátní smlouvy, ovšem nabízejí i odkup balíku pohledávek (s nebo bez zpětné cese), které pak vymáhají pro sebe. Klientovi poskytují škálu služeb, od monitorování pohledávek až po jejich soudní vymáhání i exekuci, případně i již zmíněný odkup pohledávek (viz přehled).
NEJČASTĚJI NABÍZENÉ SLUŽBY:
Monitoring pohledávek(sledování splatnosti faktur, on-line monitoring)
Mimosoudní inkaso v ČR, případně i zahraničí (zahrnuje písemné, telefonické a osobní upomínání, výsledkem je úspěšné vymožení pohledávky, doporučením k soudnímu řízení, popřípadě zajištěním podkladů k účetnímu odpisu)
Soudní inkaso(kompletní vyřízení soudního procesu za předem stanovených nákladů, výsledkem je platební rozkaz či rozsudek)
Exekuce(titulované pohledávky lze předat exekutorovi; pevná a předem stanovená cena)
DALŠÍ SLUŽBY:
Dohlížecí řízení(mimosoudní forma správy titulovaných pohledávek - sledování platební situace dlužníka a zahájení exekuce v případě, že dlužník nabyl majetku)
Podávání hospodářských informací(zabezpečení požadovaných informací o daném subjektu (týká se pouze právnických osob)
Poradenství(prevence vzniku pohledávek, zlepšení interních postupů pro jejich inkasování, efektivnějšího postupu při monitorování a inkasování, přechodu z mimosoudního k soudnímu vymáhání pohledávek)
Firmě lze přitom svěřit jen část pohledávek či procesu – například po několika upomínkách vlastního inkasního oddělení předat případ agentuře a v případě neúspěchu se v následném soudním řízení nechat zastupovat vlastním právníkem. Agentura může mít i časově omezené pole působnosti (např. úkol vymoci pohledávku do třiceti dnů).
Jak vlastně inkasní agentury fungují? Prvně firma zjišťuje, zda dlužník platit spíše nechce, nebo nemůže. Znamená to telefonický a písemný kontakt (upomínky), poté následují případné osobní návštěvy inspektorů. Pokud dlužník stále nezaplatil a klient tím agenturu pověřil, následuje další fáze – soudní vymáhání, přičemž exekuce majetku je jednou z alternativ řešení případu. Dále může následovat dlouhodobější správa nesplacených pohledávek– dohlížení, zda již dlužník nenabyl majetek, ze kterého by bylo možné pohledávky uspokojit. Většina firem si vytvořila etický kodex, podle něhož se při vymáhání řídí. Některé jsou sdruženy v profesní organizaci; ty jsou však na poli inkasních agentur dvě a příliš sobě vědět nedávají.
Kdo se může stát klientem inkasní agentury? Spodní hranice převzatých pohledávek nebývá omezena, takže teoreticky téměř každý věřitel. Po podepsání mandátní smlouvy předá agentuře svůj případ/případy, o jejichž aktuálním stavu je informován prostřednictvím pravidelných zpráv. Po skončení případu následuje závěrečná zpráva.
Jaká je úspěšnost vymáhání pohledávek? Vyjádřeno v procentech se pohybuje od několika procent po 100 % (zřídkakdy). Liší se případ od případu, záleží na mnoha faktorech. Z nich nejdůležitější jsou stáří a výše pohledávky, zajištění pohledávky, obor činnosti klienta, aktualizace dat u klienta aj. Rozdíly existují také v úspěšnosti vymáhání pohledávek ve vztahu podnik-podnik (B2B sektor) a podnik-zákazník (B2C sektor).
Zatímco v oblasti B2B udává Kasolvenzia Česká republika (od 1.1.2006 EOS KSI Česká republika), jedna z největších inkasních společností u nás, průměrnou úspěšnost přes 70 %, v sektoru B2C je podle jejích představitelů situace v průměru horší. Úspěšnost se pohybuje od řádu několika procent až po šedesát procent, přičemž zákazník může být v některých případech spokojen i s úspěšností právě několika procent.
Jak to? Zatímco o firmách lze dohledat informace, jsou fyzické osoby chráněny zákonem na ochranu osobních údajů. Také lze situaci přičíst faktu, že zatímco mnoho firem platí své faktury pozdě záměrně (respektive „upřednostňují“ některé jiné dodavatele a řídí tak cash flow), u občanů je se vzrůstajícím zadlužením vyšší možnost, že na splátky prostě nemají. Na spotřebitelské a firemní dlužníky bývají ostatně rozděleny i týmy „vymahačů“.
Kolik si inkasní firmy za své služby účtují? Cena bývá určena procentem z vymožených peněz, přičemž záleží zejména na stáří, výši pohledávky (příp. i její struktury) a rozsahu poskytovaných služeb. Roli mohou hrát ale i jiné faktory, zejména v rámci konkurenčního boje.
Obecně platí, že čím je pohledávka starší (a její vymahatelnost tedy horší), tím vyšší je cena - a čím je pohledávka vyšší, tím je cena naopak nižší. Výhodou je, že klient tak platí pouze odměnu za skutečně vymožené částky. Existují však na trhu i méně solidní společnosti, které od klienta chtějí zálohu předem.
Vzhledem k individuálnosti každého případu je tak těžké určit výši provize - pohybuje se od jednotek procent po desítky procent. Představitelé společnosti Kasolvenzia udávají, že přibližný průměr jejich provize se pohybuje kolem 15 %.
Výhod outsourcingu inkasa pohledávek mimo jiné je (kromě obecných výhod outsourcingu specializovaných služeb), že vstup třetí strany do vztahu dlužník-věřitel může být rozhodným psychologickým momentem pro uhrazení pohledávky a navíc v případě dalších obchodních vztahů strany zůstanou postupem vymáhání relativně nezatíženy.
Portfolio klientů inkasních společností se skládá nejčastěji z bank, pojišťoven, leasingových a splátkových společností, telekomunikačních firem či firem z oblasti obchodu a jiných odvětví hospodářství. Počet neplatičů evidovaných v České republice se počítá na stovky tisíc.
Možnost vymoci svou pohledávku se v ČR zvýšila díky nové zákonné úpravě, která umožňuje nucenou dražbu a činnost soukromých exekutorů. Existují i burzy pohledávek – např. www.bpx.cz, www.solventa.cz, www.epohledavky.cz či www.creditmarket.cz.
Zdroj: http://finance.idnes.cz/jak-pracuji-vymahaci-agentury-dko-/podnikani.aspx?c=A051214_171824_firmy_tipy_zal
21.11.2013 Safin Invest
21.11.2013 UB CONSULT, s.r.o
21.11.2013 CCF
21.11.2013 ACZI
21.11.2013 CZ DELTA - SERVICE